Program Festivalu SVET V MESTE Lučenec

11.02.2019

Festival Svet v meste Lučenec
Divadlo B.S.Timravy
21.3. - 23.3. 2019

Program:

ŠTVRTOK

19:00 - Hľadač mín / Hogir Hirori, Shinwar Kamal / Švédsko / 2017 / 82 min. / kurdsky / české a anglické titulky

Po páde Saddáma Husajna v roku 2003 vstúpil Fakír Berwarí do armády. Keď videl, koľko ľudí umiera v irackom Kurdistane po explóziách mín, rozhodol sa zasvätiť život práve ich likvidácii. Odvtedy jeho dni pripomínajú akčný film. Dokument na dobových archívnych záberoch ukazuje, ako s ľadovým pokojom prestriháva drôty podomácky vyrobených výbušnín. Jeho život je pritom skoro až na druhom mieste. Na prvom sú preňho civilisti. Zastaví ho až nehoda, pri ktorej príde o nohu. Po rokoch nečinnosti, keď nemal ako uplatniť svoje schopnosti, sa však na obzore objavuje nový nepriateľ - Islamský štát.

20:30 - Je s nami koniec? / USA / 2017 / 93 min. český dabing

National Geographic prináša strhujúci dokument v réžii Fishera Stevensa. Ústrednou postavou snímky je herec a posol mieru pri OSN Leonardo DiCaprio, ktorý odkrýva alarmujúce svedectvo o súčasných problémoch spojených s klimatickými zmenami a hľadá riešenie, ako predísť fatálnym následkom pre náš budúci život. V relácii sú rozhovory s poprednými osobnosťami akými sú Barack Obama alebo Elon Musk a ďalšie.

PIATOK

18:00 - Keď príde vojna / Jan Gebert / Česko, Chorvátsko / 2018 / 76 min. / slovenský / anglické titulky

Osemnásťročný Peter býva u rodičov a na prvý pohľad sa nijako neodlišuje od rovesníkov. Cíti sa ako vlastenec a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci. Jeho intenzívnym vojenským výcvikom uprostred slovenských lesov prešlo vyše dvesto mladých mužov, ktorí hľadajú vedenie a vlastnú identitu. V maskáčoch a s maketami samopalov sa podrobujú jeho autoritatívnym sklonom. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť, a plánuje jedného dňa odložiť uniformu a osloviť masy ako politik. Film o znepokojivom vzostupe nacionalizmu na Slovensku a o fungovaní moci.

19:30 - Diskusia: Prečo mladých inšpiruje extrémizmus,

hostia:

Rado Sloboda, Riaditeľ Amnesty International Slovensko, , zakladateľ antifašistickej platformy Nie v našom meste

Martin Kubík, bývalý elitný protiextémistický slovenský policajt, ktorý ešte do roku 2009 pracoval ako šéf odboru boja proti extrémizmu a terorizmu na policajnom prezídiu

Jan Gebert, režisér filmu Keď príde vojna

moderuje:Oľga Baková, novinárka a moderátorka televíznej diskusie Silná zostava

21:00 - Zlodeji času / Cosima Dannortizer / Španielsko, Francúzko / 2018 / 84 min.

Zabudnite na vodu a ropu - všetci predsa prahnú po novom zdroji: po našom čase. Film Zlodeji času odhalí, ako korporácie bez nášho vedomia speňažujú náš čas a ako sa podľa ich vlastných slov stali zo sociálnych sietí "noví hodinári". Kto sa ešte nedostal do situácií, ako keď ho letecká spoločnosť prinútila vytlačiť si letenky a zaregistrovať vlastnú batožinu, čím spoločnostiam šetrí obrovské peniaze v podobe odpracovaných hodín? Kto nestrávil hodiny skladaním nábytku alebo nebojoval so samoobslužnou pokladnicou? Kto má vlastne komu platiť za všetku túto prácu?

SOBOTA

13:15 - Cudzinec v raji / Guido Hendrikx / Holandsko / 2016 / 73 min. / anglicky / slovenské titulky

Učiteľ v triede vysvetľuje skupinke čerstvých migrantov, koľko budú spoločnosť stáť peňazí. Azylanti sa jeho argumenty snažia vyvrátiť. Budú predsa pracovať, a teda prispievať do rozpočtu krajiny, nie? Učiteľ im však vezme ilúzie: polovica z nich nikdy nenájde uplatnenie. Film reflektuje v troch dejstvách mocenský vzťah medzi Európou a utečencami. Natvrdo ukazuje realitu v živote učiteľa, ku ktorému sa dostanú tri rozličné skupiny migrantov a on sa ku každej z nich správa celkom odlišne: k prvej odmietavo, k druhej prejavuje riadnu dávku empatie a chuť pomôcť, k tretej neprejavuje už vôbec žiadne city.

16:00 - Divadlo SKRAT - predstavenie: Umri, skap a zdochni...!!! (vstupné 7€)

(Pánsky duševný striptíz, nielen pre dámy...)Optimistický smrtonosný opus o tom, že futbalové mužstvá sa rozpadávajú, Boh nemá rád bezbranných a masochizmus je úžasná vec! Ďalej o obdivuhodnej schopnosti zamilovávať sa niekoľkokrát denne do rôznych žien, ale aj o tom, že nie každý je schopný uniesť toľko vstupov a výstupov, tiež o špecifikách slovenskej tantry, fenoméne inteligentnej milenky, zvestovaní príchodu Nového človeka a iných pozoruhodnostiach...Viac informácií:
https://www.skrat.info/predstavenie/umri-skap-zdochniVstupné: 7 EurPREDPREDAJ VSTUPENIEK od 11.2.2019
Predajné miesta: Mestské informačné centrum Lučenec, Kino Apollo listky na divadelné predstavenie si môžete kúpiť aj online: www.kultura.lucenec.sk

18:00 - Švédi z osady / Katarína Farkašová / Slovensko / 2018 / 72 min. / anglicky, slovensky / slovenské a anglické titulky

Niektoré deti majú dvoch rodičov a niektoré štyroch: dvoch biologických a dvoch adoptívnych. Tí biologickí im dali genetickú výbavu, tí adoptívni ich vychovali a pripravili na život. Ale ktorí rodičia ich ovplyvnili viac? Alex, Christofer a Erik sú slovenskí Rómovia, ktorí boli v 90. rokoch adoptovaní do Švédska. Film zobrazuje ich cestu na Slovensko za ich biologickými rodičmi a za odpoveďami na otázky: Kto sme? Odkiaľ sme a prečo sa nás biologickí rodičia vzdali? Podobáme sa na nich? Kamera počas ich cesty zaznamenáva raz zábavné, inokedy zasa dojemné momenty plné človečiny.

19:30 - Diskusia : Rómska debata,

hostia:

Andrej Belák, výskumný pracovník z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach - Ústav psychológie zdravia

Katarína Farkašová, režisérka filmu Švédi z osady

Gabriel Machlica, ekonomický analytik z OECD

moderuje: Marián Mitaš, herec a moderátor

20:30 - Je s nami koniec? / USA / 2017 / 93 min. český dabing

National Geographic prináša strhujúci dokument v réžii Fishera Stevensa. Ústrednou postavou snímky je herec a posol mieru pri OSN Leonardo DiCaprio, ktorý odkrýva alarmujúce svedectvo o súčasných problémoch spojených s klimatickými zmenami a hľadá riešenie, ako predísť fatálnym následkom pre náš budúci život. V relácii sú rozhovory s poprednými osobnosťami akými sú Barack Obama alebo Elon Musk a ďalšie.

21:00 - Dvojkoncert: Talkshow a Noisecut v Tančiarni Franz (vstupné predpredaj: 10€, na mieste 12 €)

Vyvrcholenie Festivalu SVET V MESTE sa ako každý rok presunie do Tančiarne a pivovaru Franz, kde sa odohrajú dva koncerty.Kapela NOISECUT ovládla prvé ročníky Radio Head_Awards a etablovala sa na slovenskej alternatívnej scéne. Ich pôsobenie však nečakane ukončila smrť speváčky Alžbety K. Majerníkovej.Po rozlúčkovom koncerte v roku 2012 považovali členovia kapely Noisecut existenciu svojej kapely za uzavretú a nad možným návratom nikto nerozmýšal. To sa veľmi rýchlo zmenilo, keď ich Rádio_FM oslovilo s možnosťou účinkovania na výročnom desiatom ročníku udeľovania cien RHA. Reakcia bola okamžitá - prečo nie, ak by spievala Nora Ibsenová z Fallgrapp? Keďže Nora súhlasila, vystúpenie na udeľovaní cien sa stalo skutočnosťou. Hneď po vystúpení kapelu kontaktoval Michal Kaščák s otázkou, či by nevystúpili na festivale Pohoda. Po krátkej diskusií padlo rozhodnutie - prečo nie ? Noisecut odohral úspešný koncert v rozšírenej zostave, a po reakciách publika a fanúšikov nič nebránilo vyskúšať si ďalšie koncerty.Z Bratislavy prídu po prvý-krát zahrať do Lučenca rockeri zo skupiny TALKSHOW. Tvoria slovenský indie - rock a majú za sebou vydané dva albumy (Epic, Kunst) a niekoľko singlov. Ich inšpiráciou sú skupiny ako Depeche Mode, Kasabian, Blocparty, Takže fanúšikovia gitár sa majú na čo tešiť.
Majú za sebou naozaj bohatú koncertnú šnúru. Prešli naprieč Rakúskom, Nemeckom, Českou republikou. Majú za sebou koncerty na najznámejších festivaloch ako Pohoda, Grape, Colours of Ostrava, Rock for people.
A teraz konečne prídu rozbaliť svoju energiu aj na koncert do Lučenca v Tančiarni a pivovare Franz.https://youtu.be/j2EVwQe3gxMVstupné (predpredaj): 10 Eur
Vstupné (na mieste): 12 EurPredajné miesto vstupeniek: Trinasty.sk (Zlatá ulička)predpredaj vstupeniek od 7.2.2019rezervácia na telefónnom čísle 0905 626 143 Trinasty.sk (Zlatá ulička)